Ostroga piętowa jest schorzeniem które dotyka coraz większą liczbę pacjentów. Częstą przyczyną jej powstawania jest deformacja stóp u osób starszych ale nie tylko. Coraz częściej dotyka osoby młode, uprawiające intensywnie sport, czy zmagajace się z nadwagą, płaskostopiem. Jeśli czujesz dolegliwości w okolicach pięty czy rozcięgna podeszwowego może to być sygnał, że problem ten dotyczy także Ciebie!
OBJAWY
Najbardziej typowym z objawów występującej ostrogi piętowej jest ból na środku lub z tyłu pięty, a także w okolicy rozcięgna podeszwowego. Ból dokucza często nad ranem, w nocy, nieco maleje po “rozchodzeniu” choć nie zawsze. Często jest nasilony po dłuższym czasie w bezruchu, lub po intensywnym wysiłku (bieganie, długi spacer).
PRZYCZYNY
Przyczyną tworzenia się ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego, struktury napinajacej się i rozluźniającej gdy chodzimy. Stan ten może być wywołany przeciążeniem, urazem, noszeniem niewygodnego obuwia, płaskostopiem, deformacją stopy. W wyniku ciągłego zapalenia na kości piętowej odkładają się złogi wapienne i powstaje wyrośl zwana potocznie ostrogą pietową.
DIAGNOZA
Niestety, ból spowodowany ostrogą nie minie sam, może chwilowo się wyciszać, ale będzie nawracał z coraz większa intensywnościa a w wielu przypadkach jest odczuwany stale.
Objawy ostrogi zwykle są jednoznaczne, do jej stwierdzenia wystarczy wizyta u ortopedy lub fizjoterapeuty. Doświadczony specjalista dzięki przeprowadzonemu wywiadowi i istniejącym objawom jest w stanie postawić diagnozę. Pomocne może być wykonanie prześwietlenia stopy, choć nie jest to konieczne.
LECZENIE
Podstawą leczenia ostrogi piętowej jest kompleksowa rehabilitacja. Najbardziej popularne są zabiegi laseroterapii i ultradźwięków, często jednak przynoszą znikomą poprawę na krótko. Obecnie najbardziej skuteczną metodą jest terapia falą uderzeniową, połączoną ze specjalnymi ćwiczeniami i masażami zaleconymi przez fizjoterapeutę, które pacjent może wykonywać sam w domu, zwiekszając tym samym pozytywne efekty terapii. Dodatkowo zalecane są specjalne wkładki żelowe pod pięty które amortyzują wstrząsy przenoszone na piętę a także obuwie na niskim obcasie.